FAQ

Yogaya Başlangıç

Hangi pratiklere katılabilirim?


Bu konuda kendi fiziksel aktivite seviyeni değerlendirerek karar verebilirsin. Uzun süredir spor yapmıyorsan başlangıç seviyesine uygun pratiklerimize katılabilirsin. YL1, YL Yin, YL Hatha, Budokon mobility, BJJ Temelli Hareket, Modern Dans Temelli Hareket ve YL Ashtanga pratiklerine katılabilirsin. Yogalayoga’da farklı disiplinlerden pratik çeşitleri bulabileceğin için kendine uygun pratik çeşidini bulman için farklı uzmanların farklı disiplinlerdeki pratiklerini denemeni tavsiye ediyoruz. Haftalık programımız için tıkla.
Vücudum yogaya uygun mu? Esnek değilim, yine de yoga yapabilir miyim?


Yoga yapmak için esnek olmak zorunda değilsin. Vücudun güçlü olmayabilir. Yoga yaparken bedenini ve kendini kabul etmeyi öğrenerek kişisel farkındalığındaki ve beden kontrolündeki değişikliği hissedersin. Düzenli yoga ile vücudundaki, eklemlerindeki ve kaslarındaki esneklik artar.
Yoga yaparak güçlenebilir miyim?


Farklı yoga ekollerinin pratikleri de farklıdır. Bazı yoga ekolleri güçlü ve zorlu pratikler yaparken, bazı yoga ekolleri daha çok esneklik ve nefes üzerine odaklanır. Kendini fiziksel olarak geliştirmek istiyorsan Ashtanga yoga, YL+, YL 2 ve Budokon yoga pratiklerimize katılabilirsin.
Yoga pratiklerinden önce nelere dikkat etmem gerekir?


Katılmayı düşündüğün pratikten en az 2 saat öncesinde yemeğini yemiş olmanda fayda var. Bu sayede pratik esnasında öne katlanmalarda ya da burgu pozlarında daha rahat edersin. Ayrıca fiziksel aktivite esnasında fazla terliyorsan havlu getirmen iyi olabilir. Ellerin ve ayakların fazla fazla terlediği için kayıyorsa kaydırmayan Yogala Matlarımıza göz atabilirsin. Son olarak üstüne rahat edeceğin kıyafetler giyebilirsin. Fakat bazı pozlarda bol tişörtler seni rahatsız edebilir, bu yüzden vücuda yapışan kıyafetler giymeni taysiye ediyoruz.
Yoga ile kilo verebilir miyim?


Yoga pratiği yaparak vücudunu forma sokman tabii ki mümkün. Bunun için daha hareketli seanslarımızı takip etmeni tavsiye ederiz. Ayrıca BJJ Temelli Hareket ve Modern Dans Temelli Hareket pratiklerimizde dinamik ve yoğun bir şekilde efor sarfedebilirsin. Bu şekilde vücudunu düzenli pratik ve doğru beslenmeyle tabii ki istediğin forma sokabilirsin.